Uwaga Szkarlatyna!
UWAGA SZKARLATYNA !
Informujemy, iż u wychowanka naszego przedszkola zdiagnozowano szkarlatynę, która jest chorobą zakaźną.
Prosimy o wzmożoną obserwację dzieci i konieczne zatrzymanie dziecka z objawami w domu.
Szkarlatyna u dzieci
Źródłem bakterii są zazwyczaj osoby cierpiące na szkarlatynę lub anginę paciorkowcową, ale również te zdrowe, będące nosicielami paciorkowców z grupy A. Bakterie przenoszone są zazwyczaj drogą kropelkową, ale do zakażenia może również dojść poprzez odzież i sprzęt używany przez chorego. Okres wylęgania szkarlatyny jest stosunkowo krótki 2-4 dni, a osoba chora przestaje być zaraźliwa po około dobie od rozpoczęcia kuracji antybiotykiem.
Objawy szkarlatyny – pierwsze objawy to często mocny ból głowy i bardzo złe samopoczucie, oraz uczucie ogólnego rozbicia. Inne objawy to: bóle brzucha, nudności i wymioty – jak przy zatruciu pokarmowym. Wkrótce pojawia się wysoka gorączka 39-40°C i ból gardła. Jest ono mocno zaczerwienione, czasem z widocznymi nitkowatymi wybroczynami. W przebiegu szkarlatyny występuje wysypka. Występujące symptomy przypominają często reakcję alergiczną, szczególnie gdy wysypka jest bardzo nasilona. Gdy szkarlatyna ma ostry, toksyczny przebieg, to poza wysypką mogą wystąpić zaburzenia układu krążenia, zapalenie mięśnia sercowego, utrata przytomności, nad sercem stwierdza się szmer skurczowy; wątroba i śledziona są powiększone, natomiast zmiany zapalne w gardle są słabo widoczne. Leczenie szkarlatyny polega na zastosowaniu antybiotyku zgodnie z zaleceniem lekarza. Ważne, by antybiotyk brać tak długo, jak zaleci lekarz (zwykle terapia trwa 10 dni). Przerwanie jej w trakcie, nawet jeśli pacjent wydaje się być już zdrowy, może skutkować pojawieniem się powikłań. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, pamiętajmy o częstym myciu rąk i niekorzystaniu z przedmiotów codziennego użytku należących do innych osób.
Szkarlatyna u dorosłych
Chociaż szkarlatyna jest chorobą charakterystyczną dla okresu dziecięcego, to może również dotykać osób dorosłych. Podobnie jak u maluchów powoduje ją infekcja paciorkowcami z grupy A. Objawy szkarlatyny u dorosłych mają zazwyczaj ostrzejszy przebieg niż u dzieci. Dorośli uskarżają się najczęściej na nudności i wymioty, ostre bóle brzucha, wysoką temperaturę sięgającą nawet 39 – 40°C, ogólne osłabienie, powiększenie migdałków (z białym nalotem), wysypkę na tułowiu i kończynach, powiększone węzły chłonne w okolicy szyi, nalot na języku w kolorze szarym, który czasem przybiera malinowy kolor. Nie zawsze występują wszystkie wymienione objawy. Mogą one występować jednocześnie, a mogą następować po sobie.